Cildiniz için olmazsa olmaz 5 öneri

  Cildinizi seviyorsanız onu korumalısınız. Günlük kargaşanın içinde bile alışkanlık haline getireceğiniz birkaç temel öneri, cildinizi kuruluk, yaşlanma etkileri, güneşin zararlı etkileri ve nemsizlik gibi etkilere karşı korumanıza yardımcı olur.

  1. Güneşten Koruyun

  Faydaları kadar zararları da olan güneşe karşı koruma kalkanı oluşturmak önceliğimiz olmalı, 4 mevsim güneş koruyucu kullanmayı alışkanlık haline getirmeli, kullandığımız kremlerin vb. güneş korumalı olduğuna dikkat etmeliyiz. Cilt kanseri, kırışıklık, lekelenme gibi cilt problemlerinin oluşmasını tetikleyen UV ışınlarına karşı koruyucu kullanma alışkanlığı cildinizin daha genç ve canlı görünmesini sağlayacaktır.

  2. Nemlendirin

  Canlılığın suda başladığını düşünürsek nemin cilt için ne kadar önemli olduğunu uzun uzun anlatmaya gerek olmadığı kanısındayım. Banyo sonrasında ve günlük olarak yüz ve vücut nemlendiricinizi düzenli kullanmanız ve içeriğinde sülfat türevi olmayan ürünleri tercih etmeniz de fayda var çünkü sülfat türevi içeren ürünler uzun süreli kullanımlarda gözde iritasyonlara, ciltte kızarıklık ve hassasiyete, saç kaybına ve alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor. 5-10 dakika alacağınız ılık duş ve ardından uygun bir nemlendirici cildiniz için ideal olacaktır. Eğer her gün duş alan biriyseniz mutlaka nemlendirici kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz, zira sık alınan duş cildinizde kuruluk yapabilir.

  3. Kişisel eşyalarınız kişisel kalsın

  Akne ve diğer birçok cilt problemi bakteri kaynaklı olabiliyor bu yüzden kişisel makyaj ürünlerinizi sizden başkasının kullanmasına asla izin vermeyin.  Telefon gibi yüze sıklıkla temas eden eşyalarınızı düzenli temizleyin ve ellerinizi yıkamadan asla yüzünüze dokunmayın.

  4. Cilt bakımını atlamayın

  Ölü hücreler, mikroplar ve birikmiş yağ derken günlük cilt temizliğini aksattığımız anda cilt problemleri de başlamak için bizi bekliyor olacak. Bu yüzden haftalık oluşturacağınız bir cilt bakım programı ile cildinizi hem arındırmış hem de korumuş olursunuz. Temel olarak yapmanız gerekenler sabah akşam cildinizi uygun bir temizleyici ile temizlemek, haftada bir veya iki kez peeling yapmak, cildinizi nemlendirmek ve yaz-kış güneşten korumak...

  5. Cildinizi Tanıyın

  Cildiniz üzerinde oluşan değişikliklere karşı kendinizi kapatmayın, bir sivilce ya da anormal bir ben bazen başka problemlerin habercisi olabiliyor. Cildinize uygun bakımı yaptığınızı düşündüğünüz bir anda cilt tipinizde problemler oluşuyorsa cilt bakım rutininizi gözden geçirin...Sorunun cilt bakım rutininizde olmadığını fark ettiğiniz anda vakit kaybetmeden dermatoloğunuza başvurun. 

Saçlarımız neden dökülüyor?

Cildimizdeki Küçük Doktor: Kök Hücre

Sağlıklı Cildin Sırları