SIKÇA SORULAN SORULAR

Cosmed Koyu Leke Karşıtı Aydınlatıcı Krem’i kullanmayı bıraktığımda lekelerim tekrar çıkar mı?

Ciltte leke oluşumu güneş, hamilelik, bazı ilaçların kullanımı gibi etkenler ile meydana gelir, lekeleriniz azaldığında veya rengi açıldığında mutlaka her gün güneş koruyucu kullanmanız tavsiye edilir; leke oluşumunu tetikleyecek ilaç kullanımı ya da herhangi bir tedavi, lekelerinizin yeniden oluşumuna sebep olabilir.

Güneş kremini kış aylarında neden kullanmam gerekiyor?

Güneşten gelen UV ışınlarından, özellikle UVA dört mevsim etki etmekte, cilde zarar vermektedir. UV kaynağı sadece güneş değildir, alışveriş merkezi, okul ve ofislerdeki spot ışıkları, floresan lambaları, bilgisayar ekranları da birer UV kaynağıdır.Cildi UV ışınlarının zararlarından korumak için dört mevsim güneş koruyucu kullanılması tavsiye edilmektedir.

COSMED HAIR GUARD Yenileyici Şampuan ile Yenileyici Serum arasında ki fark nedir?

HAIR GUARD Yenileyici şampuan saç dökülmesini önlemeye yardımcı,  yavaş uzayan saçların daha hızlı uzamasına katkı sağlamak ve yeni saç çıkışını destelemek üzere geliştirilmiş bir şampuandır. HAIR GUARD Yenileyici Serum’da arındırıcı hiçbir ürün bulunmamakta ve saç köklerine direkt olarak uygulanan, durulanmayan ve yeni saç oluşumunu destekleyen bir üründür.

Ayak kremi düzenli kullanıldığında ayak kokusunu da önler mi?

Ayak kokusu, ayakta nemli ortamda gelişen mikroorganizmaların faaliyetleri sonucu meydana gelir, COSMED SOFT Ayak Bakım Kremi, içeriğindeki antimikrobik etken maddeler, koku oluşumuna neden olan mikroorganizmaların gelişimini önlemeye ve kokunun giderilmesine yardımcı olur.

Leke ürününüz soyucu özellikte mi?

COSMED ALIGHT Koyu Leke Karşıtı Aydınlatıcı Krem, içeriğinde eksfoliyan (soyucu) içeriğe sahip bir etken içermemektedir. 

Leke ürününü yaz aylarında ve güneşli günlerde kullanmamın bir sakıncası var mı?

COSMED ALIGHT Koyu Leke Karşıtı Aydınlatıcı Krem, yaz - kış, 4 mevsim kullanıma uygun bir üründür.

COSMED COMPLETE BENEFIT Matlaştırıcı Dengeleyici Krem akşam da sürülebilir mi?

İçeriğinde bulunan SPF15 ile gündüz kullanımına uygundur, cilt çok kuru, nemsiz hissedilirse gece de kullanılabilir.

Tonik kullanımı gerekli mi?

Tonik, cildin uygun ürünlerle arındırılmasının ardından, ciltte temizlenememiş ölü hücrelerin ve kalan arındırıcıların ciltten uzaklaştırılarak, cildin bir sonraki uygulama için florasının uygun hale getirilebilmesi için günlük cilt bakım rutininin bir parçası olarak tavsiye edilmektedir.

Hamileyim ya da emziriyorum. Ürünlerinizi kullanabilir miyim?

Dermokozmetik ürünlerde hamileler üzerinde ayrı bir test yapılmamaktadır; fakat A vitamini türevleri, kafein gibi içeriğe sahip ürünlerin hamilelerce kullanılması tavsiye edilmemektedir. Hamilelik süresince radikal değişimlere neden olacak ürünler yerine, nemlendirici, şampuan, güneş koruyucu ürünler dışında ürünlerin kullanımı doktor onayı ile gerçekleşmelidir. 

Cosmed ürünlerini kullanmayı bıraktığımda saçlarım yeniden dökülmeye başlar mı?

Ürün kullanımını bıraktığınızda dökülmeleriniz yeniden başlamayacaktır; fakat saç tel, folikül ve derisini yıpratmayacak ürün kullanımına devam etmeniz önerilir. 

Ürünlerde alkol içermediği yazıyor; fakat içerikte alkol görüyorum?

Ethanol, denature alcohol, ethyl alcohol, methanol, benzyl alcohol, isopropyl alcohol ,cetyl alcohol, cetearyl alcohol ve stearyl alcohol kozmetik ürünlerde sıkça karşılaşılan alkollerdir. Ethanol, denature alcohol, ethyl alcohol, methanol, benzyl alchohol, ispropyl alcohol cildi irrite edebilecek ve hatta sitotoksik olabileceklerdendir. En sık kullanılan ethanol, özellikle antiseptik olduğu için ürünlerin içerisine eklenmekle birlikte, cildi sıkılaştırıcı, ferahlık hissi verici, stabilize edici ve çözündürme özelliklerinden dolayı kullanılır. Ethanol içerikli ürünler kuru ve hassas cilt tipine sahip kişiler tarafından sık kullanımlarda tercih edilmemelidir.

Cetyl alcohol, ceterayl alcohol ve stearyl alcohol diğer alkol gruplarından ayrılır; bu ürünler yağ alkolleridir ve cildi kurutucu özelliğe sahip değildir.Cetyl alcohol; Hindistan cevizi yağından elde edilir, kozmetik ürünlerinde stabilizasyon ve ya da köpürtücü olarak kullanılır.

Stearyl alcohol; Hindistan cevizi yağından elde edilir ve yumuşatıcı bir his oluşturmak için kullanılmaktadır.

Cetearyl alcohol; doğal yağlardan elde edilen mumsu yumaştıcıdır ve kozmetikte sıklıkla kullanılır.


Brezilya fönü uygulamasından sonra şampuanlarınızı kullanabilir miyim?

Brezilya fönü uygulamasının ardından, saç derisini ve saç yapısını yıpratmayacak sülfatsız ürünlerin kullanılması tavsiye edilir. COSMED HAIR GUARD Saç Bakım Ürünleri,  sülfat içermemektedir, Brezilya fönü gibi yıpratıcı uygulamaların ardından kullanabilirsiniz.

Saç ekimi yaptırdıktan sonra şampuanlarınızı kullanabilir miyim?

Saç ekiminin ardından, saç dökülmesini önlemeye yardımcı ve yeni saç oluşumunu destekleyen COSMED HAIR GUARD Yenileyici Bakım Serisini kullanabilirsiniz.

Kullandığım (Koyu Leke Karşıtı Aydınlatıcı Krem, Yaşlanma Karşıtı Bakım Kremi, Güneş Kremi...) üzerine makyaj yapabilir miyim?

COSMED ürünleri yüksek performanslı emilim özelliği sayesinde ciltte beyaz kalıntı bırakmaz,  makyaj altı bazı olarak kullanıma uygundur.

Kaç yaşından itibaren yaşlanma karşıtı ürünler kullanabilirim?

20’li yaşlardan itibaren cildin genç görünümünü sağlayan kolajen ve elastin lifleri eskisi gibi sentezlenemez ve kendini yenileyemez, bunun ne kadar hızlı oluşu ise genetik faktörler, beslenme ve sigara kullanım alışkanlıkları, su tüketimi gibi değişkenlere bağlıdır. 20’li yaşlardan itibaren cildin yaşlanmasına sebep olan en büyük etken olan ultraviyole ışınlarından cildinizi korumalı, cildinize uygun nemlendiriciler kullanmalı, nemlendiricilerin yetersiz geldiğini düşündüğünüz anda uygun yaşlanma karşıtı ürünleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

35 yaşındayım hala sivilcelerim çıkıyor. Gereken bakımı yapıyorum ama geçmiyor. Ne yapmam lazım?

Akne oluşumunun nedenleri, bakteri ya da hormonal kaynaklı olabilir. Cildinize anti-bakteriyel etkili, akneli / yağlı ciltler için uygun hazırlanmış ürünleri düzenli olarak kullandığınız halde (en az 2 ay düzenli kullanım) cildinizde herhangi bir değişim görmüyorsanız, diğer seçeneklerin değerlendirilmesi için bir dermatoloğa danışmalısınız.

Cosmed ürünlerinde saç oluşumuna yardımcı olan etken nedir? Ne kadar etkili?

COSMED HAIR GUARD Yenileyici Bakım Serisi’nde kullanılan Ancrine™ ve Capilectine™ etken maddeleri, saçın anagen (büyüme) evresini uzatarak, telogen (dökülme) evresinin azalmasına yardımcı olur ve saç foliküllerinde metabolizmayı canlandırarak yeniden çıkışını destekler. 

Cildimi sabunla yıkıyorum ve bunu yeterli buluyorum, başka bir ürün kullanmama ne gerek var?

Sabunlar suda çözünebilen yağ asitlerinin tuzlarıdır, pH’sı alkali, yani baziktir.(7’den büyük) Cilt pH’sı ise asidiktir 5.5 (/7’den küçük) Bu sebeple, cilt sabun ile temizlendiğinde ciltte, kızarıklık, kaşıntı, yanma gibi belirtiler görülebilir. Bunun yanı sıra, cilt pH’ı 5.5’dan yukarıya çıktıkça, bakterilerin kolonileşmesi kolaylaşır ve akneler meydana gelir.


Leke kreminiz kapatıcı mı içeriyor, rengi farklı?

Leke ürünün içeriğindeki, ciltte kalıntı bırakmayan ve cilt altına penetre olarak cildi UVA ve UVB ışınlarından koruyan nano düzeydeki titanyumdioksit, manganla modifiye edilmiştir, bu yüzden rengi kırık beyaz - bej arasındadır. Herhangi bir pigment içermemektedir.

Cosmed ürünlerini sadece bayanlar mı kullanabilir? Erkekler için özel ürünleriniz var mı?

COSMED ürünleri içerik ve yapı olarak hem erkek hem de bayan kullanıcılar tarafından kullanılabilir. 

Ürünlerinizi kullanırken saçlarımı boyayabilir miyim?

Ürünlerimizin kullanımı sırasında saçlarınızı rahatlıkla boyayabilirsiniz.

Tüy azaltıcı kullanmadan önce tüyleri kökten mi almam gerekiyor?

Tüy azaltıcı ürünlerden en iyi etkiyi alabilmeniz için tercih ettiğiniz bir yöntemle (ip, ağda, cımbız, lazer epilasyon, makine vs.) kökten almanız tavsiye edilmektedir.

Tüy azaltıcıları ne kadar sıklıkla kullanmalıyım? Tüylerim azaldıktan sonra kullanmaya devam etmeli miyim?

COSMED GLABROUS Tüy Azaltıcı Bakım Serisi ürünleri, epilasyonu takiben kür şeklinde uygulanır. Kalıcı sonuçlar için kıl yapısı ve yoğunluğuna göre 2-6 ay arasında düzenli kullanım tavsiye edilir.  Tüy yapınız azaldıktan sonra yeniden kullanmaya başlama oranınız, tüylerinizi alış yönteminiz, cinsiyetiniz, kullandığınız herhangi bir ilacın ya da hormonal bir bozukluğunuzun olup olmaması gibi çeşitli değişkenlerle orantılıdır. 

Selülitleri giderdikten sonra tekrar oluşur mu?

Beslenme alışkanlıklarınız, egzersiz azlığı, sık kilo alıp verme gibi etmenler portakal kabuğu görünümünün yeniden oluşmasına neden olabilir. 

COSMED BODY ELIXIR Anti Selülit ürünlerini kullanırken ne yapmam gerekiyor?

Selülit ürünlerini kullanırken ekstra bir şey yapmanıza gerek yoktur; fakat en iyi etki için haftada 3-4 gün 30’ar dakikalık tempolu yürüyüşler yapmanız, bol su tüketmeniz ve ürünü düzenli kullanmanız kısa sürede daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. 

Akne bakımı ürünlerinizi kaç yaşından itibaren çocuğuma kullandırabilirim?

Ergenlikle birlikte çıkan sivilcelerle COSMED COMPLETE BENEFIT Bakım ürünlerini kullanabilirsiniz.

Kuru bir cildim var, COSMED ALIGHT Koyu Leke Karşıtı Aydınlatıcı Krem ile birlikte ayrı bir nemlendirici kullanmalı mıyım?

Kış ayları dışında, ayrı bir nemlendirici kullanmanıza gerek kalmadan COSMED ALIGHT Koyu Leke Karşıtı Aydınlatıcı Krem’i tek başına kullanmanız yeterli olacaktır. Kış aylarında gerek duyarsanız nemlendirici ile takviye yapabilirsiniz.

Yağlı bir cilt tipim var, cildimi nemlendirmeli miyim?

Yağ ve nem cildin iki ayrı ihtiyacıdır, yağlı cilt tipine sahip kişilerin özellikle ciltten yağı uzaklaştıracak, yağ dengesini sağlayacak ürünlerle cildini  temizlemesi ve cildin ihtiyaç duyduğu nemi kazandırmak için yağ dengesini sağlayacak nemlendiriciler kullanılması tavsiye edilir. Nem dengesinin bozulması, cildin beslenememesine, erken yaşlanmasına ve savunma mekanizmasının bozulmasına neden olur.

Temizleme sütünü durulamam gerekiyor mu?

Temizleyici ajanların ciltten arındırılabilmesi için, cildinizi ılık su ile durulamanız gereklidir. 

Cosmed Hair Guard Saç Bakım ürünleri sülfat içermiyor fakat nasıl köpürüyor?

Çoğu ecocert sertifikasına sahip, bitki ya da aminoasit bazlı sürfaktanlarla köpük eldesi sağlanmaktadır.

Tüy azaltıcı grubu batık oluşumunu da engeller mi?

Var olan batıklarınızın giderilmesi için kese ve gerekirse jiletle tüyün düzgün çıkışı sağlandıktan sonra, kıl kökleri zayıflayacağından dolayı, dolaylı yoldan batıkların oluşumunu engelleyemeye yardımcı olacaktır.

Cosmed ürünleri paraben içermiyor fakat ürün açıldıktan sonra rafta nasıl uzun süre kalabiliyor?

Paraben yerine farklı anti mikrobik içerikler kullanılmakta ve böylelikle raf ömrü uzatılmaktadır. 

Cildim kurumaya çok meyilli COSMED ALIGHT Koyu Leke Karşıtı Aydınlatıcı Krem ile birlikte ayrıca bir nemlendirici kullanacak mıy

Kış ayları dışında, ayrı bir nemlendirici kullanmanıza gerek kalmadan COSMED ALIGHT Koyu Leke Karşıtı Aydınlatıcı Krem’i tek başına kullanmanız yeterli olacaktır. Kış aylarında gerek duyarsanız nemlendirici ile takviye yapabilirsiniz

Krem peeling neden krem bazlı? Krem bazlı olsa da cildimde ki ölü derileri temizler mi?

COSMED DAY – TO – DAY Krem Peeling içeriğindeki mikrogranüller ile en hassas ciltler de dahil ölü hücrelerin ciltten uzaklaştırılmasını sağlamak üzere geliştirilmiştir.

Akneli bir cildim var nem maskesi kullanabilir miyim?

Eğer tedavi görüyorsanız, doktorunuz tarafından farklı bir yönlendirme yapılmadığı takdirde, nem maskesini kullanabilirsiniz. Yağlı/akneli ciltler, devamlı kurutucu ürün kullandıkları için neme ihtiyaç duyarlar, bu yüzden haftalık rutinlerinin bir parçası olarak nem maskesi kullanabilirler.

COSMED REVOLUTION Yaşlanma Karşıtı Bakım Kremi’ni anti glikasyon etkisinden dolayı sadece şeker hastaları mı kullanabilir?

Hayır,” şeker” cildi yıpratıcı etmenlerden biridir, vücutta serbest radikallerin artışına ve kolajen, elastin hasarına neden olmaktadır. COSMED REVOLUTION Yaşlanma Karşıtı Bakım Kremi, yaşlanma karşıtı ürün kullanacak herkes için uygundur. Cildin yaşlanmasına neden olan şekerlerle biraraya gelerek, kolajen ve elastin fibrillerinin korunmasına ve cildin yaşlanmasının önlenmesine yardımcı olur.

Güneş koruyucular havuz ve denizden sonra tekrarlanmalı mı?

Dünya Sağlık Örgütü ve Kanser Örgütü, güneş koruyucular içeriğinde ter ve suya dayanıklı olsalar dahi, havuz, deniz temasından sonra mutlaka tekrar edilmesi gerektiğini vurguluyorlar.

Lazer epilasyon süresince seans aralarında tüy azaltıcı ürünleri kullanmamın bir sakıncası var mı?

COSMED GLABROUS Tüy Azaltıcı Bakım Ürünleri, lazer epilasyonla birlikte uygulandığında epilasyonun etkinliğini arttıracaktır.

Lazer epilasyon seanslarım bittikten sonra COSMED Tüy Azaltıcı ürünleri kullanmalı mıyım?

COSMED GLABROUS Tüy Azaltıcı Bakım Ürünleri lazer epilasyon seanslarının tamamlanmasından sonra sonuçların daha etkin olmasına destek olur.