Güzellik uykusu diye bir şey var...

 Gerçek hayatta filmlerde olduğu gibi bir hayat olmuyor tabi. Dizi izlerken dileklerimiz sabah yataktan kalktığımızda dizi oyuncuları gibi parlak ve zinde bir görünüme sahip olmak oluyor haliyle… Ancak gerçek hayata döndüğümüzde şiş gözler, uykulu bakışlar ve ancak öğleden sonra kendine gelebilen bir zihin oluyor genellikle. Genellikle diyorum çünkü güzellik uykusu için zaman harcayan ve cildini önemseyen bayanların sayısı gittikçe çoğalıyor. Güzel bir cilt için sıra dışı bakım uygulamaları yapmanıza gerek yok, işin püf noktası cildine yenilenme kapısını açmaktan geçiyor.

 

  Sen kapıyı aralarsan cildin tüm gece vakit geçireceği yenilenme boyutuna seve seve katılıyor :) Di mi ama :) … Sevdiğim bir örnek vardır, yatağa yatın, yorganı kafanıza geçirin bir süre sonra nefes almakta zorlanırsınız, işte cildiniz de böyle günün sonunda nefes almakta zorlanır, bu nedenle gece bakım rutini kısa ve yeterli olmalıdır, hele ki işin içine birazcık üşengeçlik ve biraz da yorgunluk dahil olduğunda vah o cildin haline...

 

  Önce bakım rutinimizi 2’ye ayırıyoruz; yatağa gitmeden önce ve yatağa gittikten sonra.

 

  Yatağa gitmeden önce

  Yüzünü yıkayın, sadece 1 dakikanızı alacak bir uygulama ile cildinizi yağ, kir ve makyajdan arındırırsınız. Yapılan bir araştırmaya göre kadınların sadece %50’si gece yatmadan önce yüzlerini yıkıyormuş, görünen o ki %50’si yıllara meydan okumaya kararlı :)

  Kolajen sentezini uyarıcı bir gece kremi kullanmayı unutmayın, cildiniz tüm gün sizin için çevresel etmenlerle savaşıyor, şimdi onun yaralarını sarma zamanı :)

 

  Yatağa gittikten sonra

  Uyumadan önce 1 bardak su içmek ve gece uyandıkça azar azar su içmek cildinizin nemlendirilmesine ve yenilenmesine yardımcı olur, tembel bir kız olma ve suyunu içip yatmayı unutma! Suyumuzu da içtiğimize göre artık yataktayız şimdi güzellik uykusu için yatış pozisyonumuzu almaya geldi sıra. Yüz üstü yatanlar size kötü haberlerim var; yüz üstü yatmanın, göz çevresinde şişliklere neden olabileceği konusunda söylentiler giderek artıyor (suyun o bölgede toplanması nedeniyle), uyurken yastık kullanmaya ve sırt üstü yatmaya dikkat etmek lazım, di mi ama =) Pozisyonumuzu da seçtiğimize göre şimdi sıra içimizdeki prensesi şımartmaktan geçiyor. Nevresim takımlarımızın ipek veya saten olması gece uyurken cildimize yapılan baskıyı azaltarak, kırışıklık oluşma riskini minimalize ediyor. Şimdilik tüyolar bu kadar.

 

  İyi geceler, güzel uykular

Nedir bu SPF, Nedir bu PA?

Saçlarımız neden dökülüyor?

Sağlıklı Cildin Sırları