Nedir bu SPF, Nedir bu PA?

  Artık güneş yavaş yavaş kendini göstermiyor, açık açık kendini belli etmeye başladı. Güneş mevsimi başlayınca güneş koruyuculara algımız da, yaklaşımımız da değişiyor haliyle smiley Hal böyle olunca ben de sizlere güneş koruyucu ürünlerin vazgeçilmezi olan SPF faktörü ve PA derecelendirmesi hakkında kısaca bilgi vermek istedim.

 

  Buyurunuz efendim :)

  SPF; UVB ışınlarına karşı korumayı belirten ölçü faktörüdür. Kullandığınız güneş koruyucuların cildimizi UVB ışınlarına karşı ne kadar süre koruduğunu gösterir. Bunu hesaplamak için SPF faktörü X SPF kullanmadan yandığımız süre(dk) şeklinde bir işlem sonrasında herhangi bir güneş kreminin bizi ne kadar süre korumayı planladığını gözlemleyebiliriz. Ancak tabi ki bu çevresel şartlardan (deniz, terleme, elimizin sürekli yüzümüzde olması, yıkanma, nem vb.) bağımsız olarak düşünüldüğünde daha anlamlı bir ifade ortaya çıkıyor. Bütün çevresel etmenleri göz önünde bulundurduğumuzda daha etkin korunma sağlamak için güneş koruyucumuzu her iki saatte bir yenilememiz gerekiyor. UV-B ışınları başlangıçta masum bir bronzluk sağlıyor ve kozmetik olarak zaman zaman bizleri mutlu ediyor ancak daha sonrasında cilt yanıklarına ve hatta yoğun maruziyet sonrasında cilt lekelenmelerine neden oluyor. Yine de güneş koruyucularda esas olan cildin alt tabakalarına kadar inerek epidermal bağışıklık sisteminde bir takım aksaklıklara, DNA hasarlarına ve foto-yaşlanmaya ve hatta cilt kanserinin tetiklenmesine neden olan UV-A ışınlarına karşı koruyucu özellikte olmaktır.

 

  PA; The Protection Grade of UVA olarak isimlendirilir ve UVA ışınlarına karşı koruma gücünü ifade eder ve gerçek koruyucu özellikte olan bir güneş koruyucu UV-B ışınlarına koruma sağlarken UV-A ışınlarına karşı da koruma sağlamalıdır. Ancak maalesef Amerikan Cancer Society‘in yaptığı bir açıklama her güneş koruyucu ürünün UVA ışınlarına karşı koruyucu özellikte olmayabildiği yönündedir. Bu noktada bilinçli tüketici olmak en önemli madde haline geliyor. SPF ve PA derecelendirmesine sahip bir ürün, kişinin UV-B ve UV-A ışınlarının zararlarından ne kadar süre korunduğundan ve nasıl bir koruma gücü ile güneş ışınlarının zararları ile savaştığı hakkında bilgilendirme yapan sembollerdir. Bu sembolleri taşıyor olmak ve hakkını vermek çok önemli tabi ki :)

 

  PA+ olan bir ürün düşük veya orta şiddette UVA maruziyetine karşı 2-4 saat arasında koruma PA++ olan bir ürün orta şiddette UVA maruziyetine karşı 4-8 saat arasında koruma PA+++ olan bir ürün çok güçlü UVA maruziyetine karşı 8 saatin üzerinde güçlü koruma sağlar.

 

  Dünya üzerindeki küresel ısınma, değişen iklim sartları artık UV ışınlarına her mevsim daha yoğun bir şekilde maruz kalmamıza neden oluyor. Bu nedenle 4 mevsim hem UV-B hem de UV-A ışınlarına karşı güçlü koruyucu özellikte bir güneş kremi kullanılmasını tavsiye ediyorum. Cilt için geniş spektrumlu koruma sağlayan bir güneş koruyucu mutlaka UVA ve UVB koruyucu özellikte olmalıdır. Siz siz olun mutlaka bu detaylara dikkat ediyor olun. Unutmayın; cildimiz bir kalenin surları gibidir, olası bir zarar geri dönüşü olmayan mağlubiyetlere neden olabilir. Bu savaşta yalnız değilsiniz Cosmed ürünleri ile #cildinikoru #isiltiniyansit.

Cildimizdeki Küçük Doktor: Kök Hücre

Cildiniz için olmazsa olmaz 5 öneri

Saçlarımız neden dökülüyor?