Cildimizdeki Küçük Doktor: Kök Hücre

  Özel fonksiyonlara sahip hücre tiplerine farklılaşma özelliği gösteren, spesifik bir özellik için programlanmamış, keratinosit kök hücreleri ile farklılaşmış hücrelerin arasında bulunan ve hücre yenilenmesinden sorumlu hücrelerdir. Uzun ömürlü olmaları ve benzersiz çoğalma yetenekleri sayesinde özelleşmiş hücrelere farklılaşabilir ya da kendilerinin birebir kopyalarını yapabilirler.  Kök hücreler kendilerini yenileme kapasitesine ve farklılaşmış hücreler olarak üreme yeteneğine sahiptir.  İster kök hücre olsun ister farklılaşmış hücre hepsi aynı DNA yapısına sahiptir ancak kök hücrelerin özelliği ya da farklılaşması çevresinde bulunan hücrelerden gelen sinyallere bağlıdır.

 

  En dinamik bağışıklık organımız olan cildimiz, koruyucu ve estetik rol oynayan milyonlarca hücrelerden oluşur. Vücudumuzun farklı bölgelerinde kök hücreler olduğu gibi, cilt ekosisteminde bulunan iki tane kök hücre vardır: Epidermisin bazal tabakasında  ve saç foliküllerinde bulunan kök hücreler. 

 

  Evet! Bu hücreler çoğalıyor, farklılaşıyor ve yeniliyor diyoruz ancak, araştırmalar akıllara ‘Peki bu hücreler tekrar çoğalmayı durdurmayı nasıl biliyor?’ sorusunu getiriyor. Cilt kök hücreleri ile yapılan çalışmalar vücut organlarımız hakkında önemli bilgilere kavuşmamızı sağlamasına rağmen, çalışmalar halen devam ediyor.  Hücre farklılaşmasında kök hücreleri yönlendiren protein, sinyal ya da moleküllerin  sorumlu olduğu konusunu işaret eden araştırmacılar, kök hücrelerin yeni cilt hücrelerinin oluşmasında karar verici olduğunu da vurguluyorlar.

 

  Cildimiz üzerinde bir yara, kesik veya UV maruziyeti sonrasında, o bölgedeki hücrelerimiz de yaralanır veya ölür. İşte burada hasar gören hücrelerin ve dokuların yenilenmesinde görevlidir kök hücreler… Onlar için cildimizin doktor hücreleri de diyebiliriz. 

 

  Kendi kendinin doktoru olmak deyimini fazlasıyla hak eden bu hücrelerin olmadığını düşünmek bile korkutucu, öyle değil mi?

Cildiniz için olmazsa olmaz 5 öneri

Güzellik uykusu diye bir şey var...

Güneş ve Güneşten Korunma